Dovolenka na Slovensku – Potulky Turcom

Takmer od narodenia sa snažíme nášmu synovi vštepovať lásku k domovine a k prírode. Spolu s ním objavujeme kúty našej malebnej a krásnej krajiny. Toto leto padla voľba na Turiec. Možno to nie je tak notoricky známy región ako Orava, Liptov či Tatry, no i tak je to kút Slovenska, ktorý sa určite oplatí navštíviť. Ponúka krásne túry ale i cyklotúry, ktoré zvládnu aj deti.

Spísala som vám zopár tipov kam vyraziť, ak budete v danom regióne. Ubytovanie sme našli v malinkej obci Laskár. V dedine nie je ani kostol ani krčma, ale i tak má svoje čaro a hlavne je tam úžasný kľud. My sme bývali na súkromí v chalupe u Manišov. Veľmi sa nám však páčila aj obec Blatnica, kde boli nádherné chalúpky, isto sa aj tam nájde niečo na prenájom.

Tip #1 – Vrch Zniev a Znievsky hrad.

Vybrali sme sa zdolať vrch Zniev a Znievsky hrad. Výhľady z vrcholu na Turiec a hrebene Malej a Veľkej Fatry sa pokladajú za jedny z najkrajších. Samotný Zniev je najsevernejší vrch pohoria Žiar a zrúcanina hradu, ktorá sa nachádza tesne pod vrchom je druhý najvyššie položený hrad na Slovensku.

Turistický chodník vedie zelenou značkou od cintorína v obci Kláštor pod Znievom. Výstup hore bol miestami prudší, ale určite zvládnuteľný aj pre deti. My sme tím naším spríjemňovali cestu Geocachingom a hľadaním „kešiek“, ktorých je po ceste celkom dosť. Samotný výstup hore nám trval približne 2,5 hodiny veľmi ležérnym tempom, s prestávkami a spomínaným hľadaním kešiek. Podľa turistickej tabule by ste však výstup mali zvládnuť za 1,5 hodiny, ale kam by sme sa náhlili.

Po ceste na vrch sme míňali symbolickú kaplnku a skalné previsy, ktoré deti museli bezpodmienečne preskúmať. Rozhodne nejde o „nudnú“ prechádzku lesom, ale o veľmi zaujímavý výstup s úžasnou odmenou v podobe nádherných výhľadov.  Cesta dole vedie tou istou trasou. Keď sme boli už takmer dole pri cintoríne, zabočili sme ešte na cestičku, ktorá nás doviedla priamo ku kalvárii. Určite odporúčam navštíviť aj toto miesto, ktoré má svoje čaro.

Celá trasa bola približne 7,5 km a v našom prípade išlo v podstate o celodenný výlet. Výstup sme začali okolo 11.00 a dole sme sa dostali okolo 16.30. Takže nezabudnite si pribaliť aj dobrý proviant.

Tip #2 Gaderská dolina

Po turistickom dni sme sa rozhodli pre zmenu venovať cyklistike. Vybrali sme sa do Gaderskej doliny, ktorá je na cyklovýlet s deťmi ako stvorená. Ide o dolinu nachádzajúcu sa vo Veľkej Fatre a je považovaná za jednu z najkrajších dolín na Slovensku. Do Gaderskej doliny sa vstupuje priamo z obce Blatnica.

Keďže samotná Gaderská dolina nie je moc dlhá, išli sme na bicykloch priamo z Laskára. Cesta z Laskára do Blatnice cez Valentovú a Karlovú nie je našťastie veľmi frekventovaná, a tak sme to s deckami zvládli úplne bez problémov.

Hneď na začiatku nás uchvátila samotná obec Blatnica. Ide o krásnu dedinku s nádhernými chalúpkami. Samotná Blatnica očarila zjavne aj filmárov. Natáčalo sa tu vraj už 15 slovenských a 2 zahraničné filmy. Medzi nimi aj prvý film o Jánošikovi.

Cesta ide mierne do kopca, ale našťastie je okolie tak zaujímavé, že deti to stúpanie takmer nevnímajú. Ak je treba zastavujeme na miestach kde je prístup k potoku, deti sa zahrajú, zabavia a oddýchnutí pokračujeme ďalej.

Zhruba v polke doliny vybudoval miestny klub dôchodcov Mlynčekovo. Miesto, ktoré sa bude páčiť nielen deťom. Nájdete tu krásne miniatúry vodných mlynčekov aj s rôznymi postavičkami. Ideálne miesto na malé občerstvenie.

 Našim cieľom v doline bola Čertova brána, ktorá je v samom závere doliny. Ide o maličký skalný priesmyk za ktorým už končia všetky turistické chodníky a začína divočina. Okrem toho sú pri nej opäť skalné jaskyne a previsy, ktoré deti rady preskúmajú.

Cesta dole dolinou bola rýchla ako blesk. V postate asi až vtedy sme si poriadne uvedomili, že k Čertovej bráne sme šliapali do kopca. Gaderská dolina je naozaj nádherná a určite stojí za návštevu. Ide o vskutku nenáročnú trasu či už na bicykli, alebo peši. V prípade, ak sem pôjdete v lete a bude horúco, pribaľte deťom aj plavky. Miestne deti sa tu zvyknú kúpať v potoku. Nám počasie až tak neprialo, tak sme o tento zážitok boli ochudobnení.

Tip #3 Katova skala

Opäť tip na pešiu turistiku. Výstup na Katovu skalu. Ide o impozantný skalný útvar, ktorý sa nachádza v prírodnej rezervácii národného parku Veľká Fatra vo výške 927m.n.m. Ku Katovej sa dá vystúpať z dvoch strán. My sme ako štartovný bod zvolili obec Sklabinský Podzámok. Auto sme zaparkovali na konci dediny, priamo pri turistickom rozcestníku.

Cesta ku skale je značená červenou turistickou značkou. Trasa vedie na začiatku cez lúku, ktorou sa dostanete do lesa. Začiatok výstupu je celkom strmý a priznávam, že sme si aj trochu pofrflali, kam nás to ten môj muž ťahá. Po strmšom štarte viedla cesta hore lesnými serpentínami, čo už bolo o niečo príjemnejšie.

Celá oblasť je bohatá na rôzne krasové útvary a opäť nechýbali malé skalné jaskyne. Podľa turistického rozcestníku ide o hodinovú túru. Nám cesta hore trvala približne 1,5 hodiny aj s malými pauzičkami. Po výstupe hore sa nám naskytol neskutočný výhľad. Môj subjektívny názor je, že bol krajší ako z vrchu Zniev.

Cesta dole viedla tou istou trasou. Zvažovali sme aj návštevu Sklabinského hradu, ale nejak nám už došli sily. Vrátime sa na budúce. Vám odporúčam možno najskôr navštíviť hrad a až potom sa pustiť na výstup.

Tip #4 – kúpanie v Turčianskych Tepliciach.

Posledný tip je tak trochu oddychový. Kúpačka v Spa&Aquapark v  Turčianskych Tepliciach. Ide o menšie termálne kúpalisko, kde je príjemne teplá voda. Vonku sú dva rekreačné bazény a jeden detský bazén. Vo vnútri sú tobogány a veľká vírivka. Ide o menšie kúpalisko bez vnútorných bazénov.

My sme mali 3hodinový vstup, ktorý nám do sýta stačil. Okrem toho sa ku koncu prihnala búrka a v takom prípade všetkých vyženú z bazénov. V prípade, ak sa zvrtne počasie a príde dážď či búrka je kúpanie zakázané, vstupné vám však nevrátia. Preto odporúčam dobre si vopred pozrieť predpoveď počasia.

Snáď sa vám moje tipy na výlety po Turci budú páčiť, a ak budete v lokalite pomôžu vám pri rozhodovaní kam na výlet. Ak máte v tejto lokalite tipy vy, budem rada ak sa o podelíte dole v komentoch.

My sa do tohoto regiónu určite ešte vrátime. Ešte stále je tam čo pozrieť. A hlavne ako veľké plus vidím to, že nejde o „preľudnený“  región. To sa odzrkadlilo aj v službách ako gastro – ceny sú tu podstatne prijateľnejšie ako na Liptove, v Tatrách či na Donovaloch. Nič to ale neuberá na kvalite ponúkaného jedla. Nám veľmi chutilo napríklad v reštaurácii hotela Gader v Blatnici, či v malej reštaurácii Drevená Dedinka v obci Benice, kde sme sa stavili cestou zo Znieva.

Všetky naše zážitky z týchto potuliek si rozhodne zapíšeme aj do nášho Zážitkovníka. Raz to bude paráda, spoločne si v ňom listovať, a prezerať si staré spomienky.

Páčil sa ti článok?

Zdieľaj ho s kamošmi!