3 tipy na jednoduché a kreatívne aktivity v prírode
Možno si poviete, že načo tipy na zábavu v prírode. Veď už len samotná vychádzka do prírody je zábavná a netreba deťom za každú cenu robiť „animátora“.
Úplne chápem, a v podstate sa s tým aj stotožňujem. No i napriek tomu si myslím, že sú situácie kedy deťom jednoducho ten program vymyslieť musíme – alebo chceme. A je jedno či sme doma alebo v prírode.
Preto som Vám spísala 3 tipy na naše obľúbené a jednoduché aktivity, ktoré nepotrebujú špeciálnu prípravu. Myslím, že sa dajú krásne využiť napríklad aj na detskej oslave.
1. Malí architekti
Paličky, mach, kamene, lístie… a zábava môže začať. Že aká? Úplne jednoduchá a zároveň krásne kreatívna. Postavte domčeky pre lesných škriatkov! Garantujem Vám, že túto aktivitu si obľúbia nie len deti.
Prvý krát sme sa s takýmito škriatkovskými domčekmi stretli na turistike v Čechách. Úplne nás domčeky, ktoré sme tam videli očarili. Odvtedy si ich z času na čas staviame aj my pri prechádzkach lesom alebo keď sme na opekačke. Úžasné na celej tejto aktivite je, že si vopred nemusíte nič chystať.
Stačí si vyhliadnuť vhodný strom a použiť to, čo nám ponúka sama príroda – konáriky, mach, kamene, lístie…. fantázii sa medze nekladú. Postaviť môžete jeden domček, alebo kľudne celú dedinku.
2. Maľovanie bez farieb.
Ďalšou kreatívnou zábavkou, na ktorú tiež nepotrebujete nič špeciálne, je tvorenie obrazov z prírodných materiálov.
Stačí sa poriadne poobzerať okolo seba v prírode, nájsť rôzne materiály a pustiť sa do tvorenia. Vyskúšať môžete napríklad taký autoportrét, alebo nejaké zvieratko či kľudne vec.
Tvoriť sa dá len tak na zem, prípadne ak chcete mať pamiatku tak si pribaľte do batohu výkres a lepidlo – môžete si tak vytvoriť originálne dielko, ktoré si doma vystavíte alebo niekomu podarujete.
Ak nemáte čas na tvorenie v lese, kľudne si takýto materiál nabaľte domov a využite ho na tvorbu počas upršaných dní.
3. Malí lovci
Posledný tip na hru je tzv. lov pokladov. Toto je teda aktivita, na ktorú sa potrebujete tak trochu pripraviť už doma. Nejde však o nič komplikované.
Musíte doma spísať zoznam vecí čo budú „loviť“. Treba myslieť nato, že zoznamov treba toľko, koľko bude detí. Každé dieťa by malo mať svoj. Ak si to chcete zjedodušiť, môžete si zoznam zdarma stiahnuť TU.
Okrem zoznamu si do batohu pribaľte ceruzky a nejaké sáčky alebo vrecúška do ktorých si budú „ulovené“ veci ukladať.
Princíp je jednoduchý – počas prechádzky, alebo priamo na konkrétnom mieste v prírode musia deti nájsť všetko zo zoznamu. Následne sa s materiálom, ktorý deti nazbierajú dá opäť kreatívne zahrať.
Môžete im dať rôzne úlohy:
– Vytvoriť obrázok z nazbieraných vecí
– Vymyslieť príbeh, v ktorom budú spomenuté nazbierané veci
– Vyrobiť hudobný nástroj …
… skúste popustiť uzdu fantázii, určite Vám ešte napadnú aj iné aktivity.
A ešte malý tip k tejto aktivite. Ak ju chcete spestriť, môžete ju obohatiť o odmenu. Nachystajte si doma do vrecúšok nejaké prekvapenie a následne potom schovajte vonku. Keď budú mať deti splnený celý zoznam, môžu ísť hľadať svoju odmenu. Tá radosť v ich očiach stojí za to.
Verím, že som Vás aspoň trochu inšpirovala, a že niektorú aktivitku s deťmi v prírode vyskúšate. Ak áno, budem rada ak sa so mnou podelíte o vaše výtvory či už tu v komentároch pod článkom alebo na sociálnych sieťach.
PS: Ešte Vám dávam ešte do pozornosti aj jeden starší článok, kde nájdete tipy na rôzne klasické hry na von, ktoré iste zabavia aj dnešné deti