budovnie návykov

Budovanie návykov u detí je cennou lekciou aj pre rodičov. Ako na to?

Budovanie návykov u detí je náročná cesta, ktorá ovplyvňuje rodinu, aj budúcnosť malého človeka. Osvojenie si správnych a zdravých návykov je dôležitý proces, ktorý sa odráža na fyzickom a mentálnom vývoji dieťaťa. Najväčšiu rolu v budovaní a udržiavaní takýchto zvykov má rodina a neskôr aj pedagógovia. Zapadá sem aj preúčanie zo zlých návykov a citlivé nasmerovanie vhodným smerom.

Prečo je budovanie detských návykov dôležité?

Medzi benefity takéhoto konania patrí zdravý vývoj vašich ratolestí, väčšia samostatnosť a zmysel pre zodpovednosť. Z toho však môžu čerpať aj rodičia a učitelia, ktorí vďaka tomu majú menej starostí a zároveň majú šancu zmeniť svoje vlastné nesprávne návyky. Ak neviete kde začať, čítajte ďalej.

Návyky rodičov sú pre deti najdôležitejším príkladom. Ako sú na tom tie vaše?

 Návyky rodičov kopírujú už od počiatku svojej existencie všetky deti. Bez ohľadu na to, či sú správne, váš potomok bude vždy nasledovať váš vzor. Ak si to uvedomíte už na začiatku rodičovstva, môžete túto informáciu využiť ako zbraň vo váš prospech. Na začiatku sa zamyslite nad svojimi každodennými rituálmi. Zvážte, ktoré z nich chcete preniesť na svoje dieťa a pozmeňte tie, ktoré prenášať nechcete. Približne od jedného roka musíte počítať s tým, že ste nonstop sledovaným objektom a takmer všetko, čo pred ním urobíte, sa mu ukladá do podvedomia a bude to napodobňovať.

V druhom štádiu sa už musíte zamyslieť nad tým, čo ho naozaj chcete naučiť. Buďte pre deťom vzorom a všetko praktizujte spolu. Metodika učenia by mala byť vždy prispôsobená veku a schopnostiam. Dobrým príkladom učenia sa zdravého návyku je umývanie zubov. Do tejto aktivity ho môžete zapojiť, aj kým mu zúbky iba rastú. Stačí, ak si ho k sebe posadíte zakaždým, keď si pôjdete umyť zuby. Pravidelne vás pri tejto činnosti bude pozorovať a porozumie, že toto je bežná vec, ktorú treba robiť. S príchodom prvých zúbkov z toho spravte denný rodinný rituál a poctivo si spolu umývajte zuby. Tak to dieťa bude mať zaužívané a vytvorí si zvyk, ktorý bude naďalej udržiavať aj samostatne, bez vášho sprievodu, či upozornenia.

Motivácia a udržiavanie správnych návykov

Motivácia je základným kameňom každého úspechu.  Učenie udržujte v pozitívnej forme a vyhnite sa nezmyselným trestom. Mohli by viesť k opačným výsledkom a odmietaniu zo strany dieťaťa. Zvyky ho vždy učte po jednom a dajte mu dostatok času a možností na vyskúšanie. Vždy mu ich najprv ukážte a potom ich spoločne vykonávajte.

Stanovujte si krátkodobé ciele a ich splnenie oslávte odmenou podľa výberu vášho syna, či dcéry. Menšie, každodenné darčeky by sa mu mohli rýchlo zunovať a bralo by ich ako samozrejmosť. Väčší úspech zaručí dlhodobo zaujímavý systém. 

Ak znovu použijeme príklad s umývaním zubov, mohlo by to byť napríklad takto: Prvých 5 dní samostatného umývania – malá drobnosť, 14 dní – stredne hodnotná odmena, 1 mesiac – veľká odmena. Takýto systém ho učí, že si môže stanoviť cieľ a úsilím ho dosiahnuť.

Výbornou motivačnou pomôckou je aj zaznamenávanie úspechov. Takýmto spôsobom s dieťaťom môžete sledovať akú cestu ste už ušli, čo všetko ste sa naučili, porovnávať si výsledky a učenie tomu prispôsobovať. Je to výborný spôsob ako si udržať správne návyky. Využiť na to môžete diáre, zápisníky, alebo svoje návyky sledujte cez praktický habit tracker. Ak to chcete skúsiť, nemusíte nič hľadať, stiahnuť ho môžete priamo TU.

Habit Tracker Zdarma

Ak si myslíte, že robíte všetko správne a úspech neprichádza, nezúfajte. Zmeňte činnosť a skúste spoločne nájsť motiváciu k väčšej snahe.   

Páčil sa ti článok?

Zdieľaj ho s kamošmi!