Pirátsky deň – program plný zabavy

V našej partii máme kopec detí, a ešte k tomu takmer v rovnakej vekovej kategórii. Mojej veľmi dobrej kamarátke napadlo, že by sme v rámci spoločnej plánovanej opekačky, mohli pripraviť aj nejaký zábavný program pre deti.

Dali sme hlavy dokopy a začali premýšľať. Chceli sme, aby bol program tématicky vhodný pre chlapcov i dievčatá a zároveň taký, aby ho zvládli deti vo veku 3-4 roky (keďže vtedy toľko mali „naše“ deťúrence). Vybrali sme si pirátsku tému – prišla nám univerzálna.

Program pre deti sme volili tak, aby tam bol mix tvorivých aj pohybových aktivít. Je dobré to takto kombinovať. Ak by ste volili príliš veľa pohybových aktivít môže sa stať, že deti v tomto veku sa skoro unavia, prípadne naopak príliš „rozbesnia“. Verím, že ani jedno nechcete.

Tento deň mal u detí taký úspech, že odvtedy očakávali podobný program na každej spoločnej akcii ? Spísala som pre Vás čo všetko sme deťom pripravili. Teraz tento program môžete jednoducho pripraviť deťom aj vy. Verte, že nudiť sa nebudú!

Program sa skladal z niekoľkých úloh. Ako odmenu po splnení každej úlohy deti dostali časť skladačky, ktorá im potom zostala na pamiatku. Ako program prebiehal, a aké úlohy deti plnili, som Vám spísala v tomto článku. Takže, poďme na to.

Záhadný list

Náš pirátsky deň sme začali listom, ktorý sme „náhodou“ našli na mieste, kde sme mali opekačku.  Stačí vymyslieť krátky príbeh o tom, ako bolo územie kde sa nachádzate kedysi zaplavené, a že tam jedného dňa piráti skryli poklad.

Nie je čiapka, nie je pirát

Po prečítaní listu sme sa vrhli na naše aktivity. Najskôr sme deťom rozdali pirátske čiapky. Veď čo by to bolo za pirátov bez poriadnych čiapok. Aby bolo všetko ako má byť, pripravili sme dievčenskú i chlapčenskú verziu.

Čo by to bolo za piráta, ktorý nemá papagája

Každý pirát má väčšinou svojho opereného kamaráta. Rovnako tak aj tí naši? Každé dieťa dostalo svojho papagája, ktorého si vyfarbilo podľa vlastnej fantázie. V podstate išlo o papagájov vytlačených na obyčajný papier. Tých sme potom nalepili na kartón, obstrihali a pripevnili k nim zatvárací špendlík. Tak vznikli odznaky, ktorými sa deti ozdobili.

Suchou nohou na ostrov

Aby sa dostali piráti z lode suchou nohou na pevninu, vymysleli si špeciálny spôsob presunu. Museli preskákať vo vreci. Deťom sme určili vzdialenosť, ktorú museli takto prejsť. Na prvý pohľad veľmi jednoduchá úloha, ale drobcom to dalo naozaj zabrať. Na skákanie môžete použiť napríklad nejaké pevnejšie vrecia na odpad.

Pozor žraloook

Cestou z lode piráti natrafili na žraloka. Oni sa ale nezľakli, a žraloka porazili! Úlohou detí bolo penovými loptičkami triafať žralokovi do otvorenej tlamy. Žraloka sme nakreslili na veľký papier (ideálne na obyčajný baliaci papier), vystrihli a pripevnili k stromu. Deti mali určenú hranicu odkiaľ sa mali trafiť. Postupne sa striedali v triafaní. Aj keď priznávam, že na konci sa to zvrhlo na hromadnú „guľovačku“

Aj piráti sa radi fintia

Piráti na ostrove objavili perly. Rozhodli sa, že si z nich vyrobia krásne náhrdelníky. Ako perly nám poslúžili cestoviny penne. Deti si na špagáty ponavliekali cestoviny a vyrobili tak svoje náhrdelníky.

Ryby, rybky, rybičky

Pirátov prepadol hlad. Rozhodli sa, že si pôjdu naloviť ryby. Deti dostali udice a vybrali sa na lov.

Aké ryby lovili? No predsa papierové ? Vyrobíte si ich úplne jednoducho. Buď si ich nakreslíte alebo vytlačíte z nášho súboru. Je dobré ich podlepiť kartónom ako papagájov. Na každú rybku potom pripevníte obyčajnú kancelársku spinku.

Loviť ryby budú deti pomocou magnetickej udice. Tú si môžete jednoducho vyrobiť tak, že použijete nejakú drevenú paličku čo nájdete vonku, prípadne plastovú paličku z balónov (takú z tých čo zadarmo rozdávajú napríklad v DM či MC Donald :-D). Na paličku pripevníte šnúrku a na tú priviažete magnet, ktorý je obalený v balóne. Ľahšie tak ten magnet priviažete.

Je len na Vás, či vyrobíte každému dieťaťu jednu udicu, alebo či sa v love budú striedať.

Čo sme si ulovili to si aj zjeme

Pri tom love pirátom veru riadne vyhladlo. A tak sa vybrali uvariť si obed. Toto je čas na občerstvenie. Záleží kde hru hráte. Naše deti si poopekali špekáčiky. Ak nie ste na opekačke, stačí ak im pripravíte malý piknik alebo jednoduché občerstvenie.

Hlavy deravé

Po výdatnom občerstvení, sa piráti rozhodli, že budú pokračovať vo svojej púti. Nuž ale, hlavy deravé, postrácali svoje veci!

Deťom sme po okolí poschovávali rôzne kartičky s kresbami pirátskych vecí (čiapky, háky…) a dali sme im list, kde boli všetky kartičky nakreslené. Museli ich všetky pohľadať a spárovať tak, aby nič nechýbalo. Inak tieto hľadacie aktivity často patria medzi najobľúbenejšie ?

Rieka

Piráti natrafili na hniezdo plné zlatých vajíčok, ktoré ohrozovala rieka. Bolo potrebné ich preniesť na bezpečné miesto. Každé dieťa muselo prejsť určitý úsek a na lyžičke odniesť jedno zlaté vajíčko.

Vajíčka sme im samozrejme nedali tie naozajstné, ale poslúžili nám malé, žlté obaly z kinder vajíčok. Ak sa Vám zdajú obaly príliš ľahké, alebo pofukuje vetrík, stačí ak ich naplníte kamienkami.

My sme rieku deťom nakreslili kriedou na chodník. Ak ste však niekde, kde nemáte možnosť kresliť, skúste rieku naznačiť palicami, lanom, alebo jednoducho môže niektorý dospelák kráčať pred deťmi a viesť ich k cieľu.

Boj s hadom

Pri rieke piráti narazili na veľkého hada, ktorého museli poraziť. Hadom bolo lano a začal sa boj. Išlo vlastne o klasické preťahovanie lana – deti vs dospelá osoba(y) ? Pozor, ak sa zapojí príliš súťaživý dospelák, ako v našom prípade, vtedy treba deťom pomôcť 

Hľadanie pokladu

Potom ako deti porazili hada, dostali ďalší list, v ktorom sa písalo, že niekde v okolí je ukrytý poklad. Toto bol asi „najnapínavejší“ okamih. Deti sa vybrali do lesa hľadať.

Poklad sme pripravili veľmi jednoducho. Ak nemáte doma žiadnu truhlicu, stačí ak vezmete krabicu napríklad od topánok, oblepíte papierom a pokreslíte. Naša truhlica vyzerala takto:

Do pokladu sme ukryli balíček pre každé dieťa. Záleží na Vás, čo im nachystáte. My sa snažíme, aby v balíku bola vždy nejaká drobnosť ako napríklad bublifuk, pexeso, niečo na tvorenie a v neposlednom rade aj niečo na mlsanie ? Nakoniec sme deťom pekne zagratulovali k nájdeniu pokladu a odmenili ich pamätnou, pirátskou medailou.

A tu je koniec nášho programu. Čo sa týka trvania, tak záleží koľko detí, a v akom veku sa zúčastnia. Treba však rátať minimálne 2-3 hodinky. V tom je zarátaný aj čas kedy sa deti trochu prehrali samé a taktiež čas kedy mali občerstvenie. Takýto pirátsky deň môžete pripraviť deťom len tak, alebo ja by som si to vedela predstaviť aj ako program na detskú oslavu.

Pirátsky párty balíček

Ak sa Vám tento program páči, a chceli by ste ho pripraviť aj pre deti vo vašom okolí, alebo chystáte narodeninovú oslavu Vášmu malému pirátovi či pirátke pozrite si môj Pirátsky párty balíček.

Páčil sa ti článok?

Zdieľaj ho s kamošmi!