Turistika s deťmi

S mužom máme veľmi radi túlanie sa a turistiku, či už lesom alebo kľudne aj tu mestskú po pamiatkach, či malých skrytých uličkách. Túto našu záľubu sme samozrejme chceli „vštepiť“ aj nášmu synovi a už od malička sme ho brávali kade-tade po výletoch.

Mali sme to šťastie, že Teo bol „chodec“ hádam odkedy spravil svoje prvé samostatné kroky. Kočík nebol jeho veľký kamarát a vždy rád chodil pešo (čo som nie vždy ocenila – hlavne pri ťahaní nákupov z obchodu :-D) Naopak, pri našich potulkách to bola paráda

Už ako 4-ročný vyšliapal zo Zochovej chaty na rozhľadňu na Veľkej Homoli na svojom imaginárnom koňovi Nejkovi – paličke medzi nohami. Bolo to pre mňa fascinujúce! Jasné, že sme sa nezaobišli bez občasného mrmlania, ale dal to!

turistika s deťmi

Teo (4r) a jeho „koník“ Nejko

Ako však rástol, koníkovia Nejkovia prestali u neho fungovať a väčšina našich potuliek bola o zabávaní ho a rozprávaní sa….veľa, veľa rozprávaní….žiadne počúvanie štebotu vtákov a šušťania listov a rozjímanie nad vlastnými myšlienkami v hlave.

Čo bolo ale super, tak prechádzky lesom sa u nás zaobišli väčšinou bez väčšieho reptania. Tak nejak sme sa vždy vedeli zabaviť pozorovaním prírody, preskakovaním imaginárnej lávy, či hraním hier ako „hádaj na čo myslím“, alebo neskôr aj „slovným hadom“. Horšie to bolo, ak sme chceli vyraziť na potulky mestom a objavovať rôzne zákutia, či obdivovať architektúru. To už dieťa nebavilo – čomu plne rozumiem.

Ako sme objavili Geocaching

Jedného dňa sa môj muž so synom vrátili z prechádzky a opisovali mi takých „divných ľudí“ ako pozerajú do mobilov a chodia okolo jedného miesta akoby niečo hľadali. Vraj určite chytajú pokémonov alebo čo….a v tom BLIK, spomenula som si, že ešte v časoch dávno minulých, keď ešte môj syn bol niekde vo hviezdičkách som sa zaregistrovala na Geocaching.com – nikdy som sa však ku hraniu  nedostala.

Rovno som sadla k počítaču, oprášila heslo, stiahla apku a ukázala mužovi. Vravím mu: „Toto bude pecka aj pre nás, niečo čo Tea zaujme a „prinúti“ zvládať aj mestské potulky.“ A tak sa nám Geocaching pomaly vkradol do života a stal sa našou vášňou.

Čo to vlastne Geocahing je?

Pýtate sa čo to ten Geocaching (vyslovuj „geokešing“) je? Je to celosvetová hra, pričom názov je zložený zo slov Geo – zem a cache – skrýš. V podstate ide o hľadanie skrýš (mi to voláme, že pokladov), pomocou súradníc GPS a taktiež pomocou nápovedy pri danej skrýši.

Okrem super zábavy je perfektné aj to, že vďaka Geocachingu sme často krát objavili krásne miesta, kde by nám možno ani nenapadlo vôbec ísť. Je jedno či ste v meste, v lese, či na pláži – kešky sú naozaj takmer všade. Okrem rozmanitých miest kde sa skrýše nachádzajú, sú aj rôzne druhy kešiek. My väčšinou hľadáme „štandardné“ – kde máme súradnice a nápovedu, ale existujú aj tzv. „multiny“ a „mysterky“ – tam už ide často aj o vylúštenie rôznych úloh pre získanie súradníc skrýše.

Keška– skrýša je miesto, kde je zvyčajne ukrytá nejaká krabička, v ktorej nájdete „logbook“ – miesto, kde zapíšete svoj nick z aplikácie a dátum (dôkaz, že ste boli na mieste). Okrem toho môžete v skrýši nájsť aj rôzne malé drobnosti – to ocenia zväčša deti. Taktiež môžete objaviť aj rôzne zberateľské mince, alebo dokonca putovné predmety tzv.: travel bug, ktoré putujú z kešky do kešky po celom svete. Nám sa už podarilo napríklad nájsť v Prahe takýto putovný predmet, ktorý pricestoval až z Južnej Ameriky 😊 V Geocachingu však existuje pravidlo – ak si niečo z kešky vezmeš, musíš tam aj niečo na výmenu zanechať.

Kešky a ich prevedenie môžu byť naozaj veľmi nápadité. Pozrite s v galérii len malý zlomok toho ako môžu vyzerať:

Pohyb, zábava, vedomosti, pozornosť.

Hľadanie skrýš môže byť niekedy v skutku zábavné, ale aj nervydrasajúce. Keď už pol hodinu krúžite okolo miesta a nie a nie tú potvorku nájsť 😀 Vždy je to ale výzva a málokedy sa vzdáme. Kešky totiž môžu byť aj v naozaj mikro veľkosti až po veľké boxy či rôzne magnety.

Pri popise každej kešky je vždy aj opísané dané miesto kde sa skrýš nachádza. Tak sa často dozvieme čo to aj z histórie alebo o nejakej zaujímavosti z danej lokality. Geocaching je super nie len ako zábavná, ale tak trochu aj edukatívna činnosť. V neposlednom rade sa tiež človek učí orientovať a stáva sa naozaj pozorným pri potulkách. Niekedy nám skrýša padne do oka už aj bez nápovedy. Vďaka tejto hre často objavíte miesta, o ktorých ste ani netušili že sú tak krásne, alebo že na nich je niečo fakt zaujímavé.

Pri hľadaní v meste je to niekedy aj celkom adrenalín. Mali by ste totiž hľadať nenápadne – aby tí čo nehrajú netušili, že niečo hľadáte/schovávate. Niekedy to vyzerá potom fakt čudne 😀 Veľká výzva pre nás bola napríklad skrýša pri Čumilovi v centre Bratislavy. Táto keška sa nám po dosť dlhej dobe podarila nájsť presne na Štedrý deň – vtedy tam nebolo takmer ani človiečika. Inokedy. keď je mesto plné turistov, je to fakt umenie nenápadne tam šmátrať 😀

Čo potrebujete aby ste mohli začať hľadať kešky?

Aby ste mohli hru hrať, potrebujete si najskôr stiahnuť aplikáciu geocachingu do svojho mobilu, vytvoriť si tam účet a zábava môže začať. Geocaching je síce platená aplikácia, ale na začiatok a otestovanie, či je to vôbec pre vás, bude stačiť aj verzia zdarma. Aj v nej je dostupný slušný počet „kešiek“.

Keď už máte aktívnu aplikáciu v mobile, stačí ju otvoriť a nechať načítať mapu podľa Vašej aktuálnej polohy. Na mapke v aplikácii sa vám zobrazia kešky – malé zelené (alebo aj oranžové) miesta. Tak vidíte tie, ktoré máte práve vo vašom okolí. Stačí si jednu vybrať a vydať sa ju nájsť. Samotná aplikácia je myslím v celku intuitívna a človek sa ju naučí celkom rýchlo ovládať.

Načítaná mapa v aplikácii v telefóne. Smajlíky ukzajú kešky, ktoré sme už našli

Pre nás sa už stalo doslova automatikou, že kamkoľvek ideme balíme aj naše „keško-vrecko“ – vrecúško, kde máme vždy po ruke pero, ceruzku, našu kešerskú pečiatku s naším nickom a nejaké tie drobnosti do kešiek na výmenu. Geocaching nám spríjemňuje spoznávanie nových miest, Teo už nereptá, ale vždy sa teší čo nové zas objavíme a či v keške nájde ďalšiu zberateľskú mincu.

 My sa v lete určite na nejaké potulky po keškách vydáme, a rozhodne si naša zážitky zaznamenáme aj v našom Zážitkovníku, raz to budú parádne spoločné spomienky. Ak sa vám Geocaching pozdáva a pôjdete ho vyskúšať, budem rada ak sa so mnou potom podelíte o vaše dojmy 😊

Loveniu kešiek zdar!

Páčil sa ti článok?

Zdieľaj ho s kamošmi!