7 hier, na ktoré vám postačí papier a pero!

Papier a pero – len toľko niekedy stačí na zábavu. Spísala som pre vás niekoľko hier, kde naozaj okrem týchto pomôcok nič iné nepotrebujete. Určite tieto hry poznáte z detstva. Nejeden z nás si nimi krátil čas hoc aj v škole cez prestávku.

Všetky tieto hry pre deti sú naozaj nenáročné a väčšina sa dá výborne využiť aj na krátenie si voľných chvíľ v čakárni u lekára, na letiskuvo vlakuv aute či proste len tak doma.

1. Ceruzkové preteky

Jednoduchá zábavná hra, kde hlavným cieľom je dostať sa z bodu A do bodu B. Komu sa to podarí ako prvému vyhráva.

Na papier si nakreslite kľukatú cestu. Označte si štart a cieľ. Každý hráč bude potrebovať ceruzku alebo pero (ideálne rôznych farieb). Na štarte si každý nakreslí malú bodku, do nej dá hrot ceruzky alebo pera a následne jemne prstom zvrchu zatlačí. Pero sa tak šmykne po papieri a nakreslí čiaru. Na konci tejto čiary, si hráč opäť nakreslí bodku – to bude jeho štartovací bod v ďalšom kole. Ak čiara skončí mimo cesty,  nakreslí si hráč bodku na jej kraji.

Hráči sa pri „strieľaní“ striedajú. Aby bola hra zábavnejšia môžete si na trase nakresliť rôzne pasce. Ak v nich skončí čiara, musí hráč napríklad tri kolá stáť, vrátiť sa na štart, vrátiť sa o 5 bodiek dozadu…

2. Meno, mesto, zviera, vec

Stará klasika, pri ktorej si deti trochu potrápia hlávku. Každý hráč ma svoj papier, ktorý si rozdelí na 5 stĺpcov. Na vrch každého stĺpca napíše jeho názov. Prvý bude „meno“, druhý „mesto“ a tak ďalej. Do posledného stĺpca sa zapisujú body.

Hra začína tak, že jeden z hráčov povie nahlas „A“ a následne si v duchu hovorí abecedu. Ďalší hráč ho zastaví a písmenko, na ktorom skončil určuje na aké písmenko sa budú vymýšľať slová. Hráči sa snažia v čo najkratšom čase vymyslieť slovo do každého stĺpca. Prvý hráč, ktorý to stihne začne nahlas odpočítavať 10 sekúnd. Keď naráta skríkne „STOP“ a ostatní musia prestať písať.

Bodovanie
Za každé jedinečné slovo: 10 bodov
Za slovo, ktoré sa zhoduje s iným hráčom:  5 bodov
Ak niektorý z hráčov slovo nemá, tak tí čo majú, si zapíšu: 15 bodov
Body v každom riadku si hráči zrátajú a zapíšu do posledného stĺpca. Vyhráva ten, kto má na konci hry najviac bodov.

Extra tip: Ako starší sme si dopĺňali aj rôzne iné kategórie. Hrávali sme napríklad Meno, mesto, zviera, vec, herec, spevák, športovec. Taktiež vy si môžete vymyslieť rôzne svoje kategórie aj podľa záujmov dieťaťa.

3. Obesenec

Táto hra je u nás doma veľmi obľúbená. Výborné je, že okrem hrania na papieri si ju môžete zahrať aj v lete vonku. Postačí vám krieda a chodník.

Úlohou hry je uhádnuť slovo. Jeden z hráčov si pomyslí slovo. Potom nakreslí počet štvorčekov zhodný s počtom písmen v slove. Ak chce, môže protihráčovi dať pomôcku, že mu povie či ide o vec, zviera, mesto…

Protihráč začne hádať slovo. Postupne hovorí rôzne písmenká abecedy. Ak písmenko uhádne zapíše ho hráč, ktorý slovo vymyslel do príslušného štvorčeka. Za každé neuhádnuté slovo naopak nakreslí jednu časť šibenice. Úlohou je uhádnuť slovo skôr, ako je „obesený“.

Stiahnite si zdarma šablóny na hry!

>>> Stačí kliknúť SEM a STIAHNÚŤ ŠABLÓNY NA HRY: ceruzkové preteky, piškôrky a lode. <<<

4. Piškôrky

Tak tu ani neviem, či treba rozpisovať návod. Ale tak ako sa vraví, opakovanie je matkou múdrosti. Takže, na papier si nakreslíte štvorec a ten rozdelíte na menšie štvorčeky. Úlohou hráča je snažiť sa zakresliť  3, prípadne 5 súvisle vedľa seba idúcich bodiek alebo krížikov. Čiara môže ísť horizontálne, vertikálne alebo diagonálne. Inak vedeli ste, že piškôrky sú skvelou hrou na zlepšovanie logiky?

5. Kto, kde, s kým, čo robil

Toto je v skutku vtipná hra. Papier sa poskladá tak, aby vznikli štyri stĺpce. Hráči postupne vypĺňajú stĺpce tak, aby ich ostatní nevideli. To znamená, že prvý hráč napíše Kto (mama, teta, brat…), papier preloží aby nebolo vidno čo napísal a posunie ho ďalšiemu hráčovi. Ten vypíše ďalší stĺpec a opäť papier preloží a pošle ďalej. Keď je takto vypísaný celý riadok, papier sa rozloží a prečíta sa veta, ktorá vznikne. Niekedy sa podaria naozajstné skvosty a musím povedať, že pri tejto hre si vždy užijeme kopu zábavy.

6. Kreslenie postavy

Toto je niečo obdobné ako „Kto, kde, s kým“ len sa kreslia postupne časti postavy. To znamená,  že prvý hráč nakreslí hlavu a ramená, papier zloží a podá ďalej. Ďalší hráč dokreslí trup…takto sa pokračuje až k nohám. Na konci sa opäť papier rozloží a deti tak uvidia, čo sa im spoločne podarilo nakresliť.

7. Lode

Ďalšia výborná klasika! Na túto hru je ideálny štvorčekový papier. Ak ho však nemáte po ruke, nevadí, dá sa hrať aj bez neho. Nakreslíme si dve rovnaké tabuľky. Každá je tvorená z malých štvorčekov. Veľkosť tabuľky môže byť napríklad 10 x 10 štvorcov. Na bočnú stranu oboch tabuliek si napíšeme čísla od 1 po 10 a vrch tabuliek označíme abecedou od A po J.

Jedna tabuľka nám bude slúžiť na zakreslenie našich lodí, a druhá na zaznačovanie si rán súperovi.  Najskôr si teda každý hráč v prvej tabuľke zakreslí lode – ich tvar a počet si treba vopred dohodnúť. Lode si zaznačíme tak, že vyfarbíme štvorčeky.

Keď sú lode zaznačené, začína hra. Triafa sa vyslovením súradníc – napríklad A3. Ak sa hráč trafí do lode protihráča,  vyfarbí si štvorček v prázdnej tabuľke a pokračuje v triafaní. Ak sa netrafí, oznámi mu protihráč „voda, voda“ a hráč si označí štvorček krížikom a v hre pokračuje protihráč. Komu sa podarí ako prvému trafiť všetky súperove lode, vyhráva.

Verím,  že ste sa po prečítaní hier aspoň na chvíľku opäť vrátili do detstva! Každopádne nezabudnite si do kabelky, tašky či auta vždy vložiť aj kúsok papiera a pero! Nikdy neviete, kedy bude príležitosť zahrať si niektorú zo spomínaných hier!

Stiahnite si zdarma šablóny na hry!

>>> Stačí kliknúť SEM a STIAHNÚŤ ŠABLÓNY NA HRY: ceruzkové preteky, piškôrky a lode. <<<

Páčil sa ti článok?

Zdieľaj ho s kamošmi!