Halloween – Sláviť či nesláviť?

Oslavy Halloween-u často ľudia považujú za niečo „americké“. Niečo čo k naším tradíciám nepatrí. Nuž veru, nepopieram. Dokonca ani to, že sa tento zvyk stal dosť komerčnou záležitosťou – koniec koncov, rovnako ako Sv.Valentín, Mikuláš či dokonca Vianoce.

Vždy to tak nebolo

Samotné korene osláv Halloweenu siahajú až k starým Keltom. Nejde teda o žiaden novodobý výmysel a dokonca jeho samotný pôvod je v Európe a nie v Amerike, ako si mnohí myslia. Oslavy sa konajú Predvečer všetkých svätých – 31. októbra – z toho vyplýva aj samotný názov „All Hallow´s Evening“.  Keďže v našej krajine sa tento sviatok vo veľkom nerieši, kľudne si jeho oslavu prispôsobte na termín, ktorý vám vyhovuje.

Tak to bolo malé okienko do histórie. Keďže ale nie som historička, tak ostatné informácie si budete musieť dohľadať inde – napríklad aj TU. Teraz však už poďme na strašidlá, strašidielka, bosorky či iných netvorov. Zahoďme predsudky, strach a poďme sa zabávať! Prinášam Vám niekoľko tipov ako zabaviť deti na halloweenskom večierku.

Hry na Halloweensku párty

Pavučinové bludisko:

Na podlahu nalepte kobercovú pásku do tvaru pavučiny. Úlohou detí je prejsť po jednotlivých „vláknach“ do stredu. Musia však dávať pozor, aby cestou nenarazili na pavúka.

Tých rôzne rozložte do okienok v pavučine. Deti musia ísť tak, aby sa daným okienkam vyhli. Ide vlastne o také živé bludisko s prekážkami. Túto aktivitu sme mali na minulej párty a deti naozaj pobavila. Vracali sa k nej priebežne počas celého večera.

Jedenie šišiek:

Tak toto je noazaj pecka! A teda nič jednoduché. Užili sme si pri tom kopec srandy – priznávam, že hlavne tí, čo sme sa len prizerali. O čo ide? O súťaž v jedení šišiek (donutov), a to bez pomoci rúk! Šišky priviažeme dlhším špagátom na tyč, či iný špagát. Dvaja dospelí držia tyč/špagát vo výške. Deti si kľaknú na zem, každé k jednej šiške, ruky si dajú za chrbát a snažia sa svoju šišku čo najskôr zjesť. Pozor, treba rátať s tým, že sa môžu trochu zamazať. Za tú zábavu to ale stojí! 

Strašidelný pochod s lampiónmi:

Pripravte deťom strašidelný lampiónový pochod k pokladu. Do pokladu môžete skryť rôzne maličkosti alebo sladkosti.

Pri tvorbe pokladu nezabudnite popustiť uzdu fantázii! Vopred ho schovajte niekde kde viete, že sa k nemu nedostanú cudzie osoby (my sme napríklad využili kamarátkin byt, ktorý bol neďaleko párty).

Aby išlo o skutočne strašidelný pochod pripravte si nejaký príbeh,  ktorým to celé odštartujete. My sme na to využili moderné technológie a teda ako vravia deti „bolo to husté“ 

Čo sme pripravili? Do svojho smartfónu som si stiahla aplikáciu na zmenu hlasu. Keď dáte do vyhľadávača „voice changer“ nájde vám ich niekoľko. Vybrali sme strašidelný hlas a nahrali sme odkazy. Tie deti navigovali až k samotnému pokladu.

Odkazy môžete nahrať rôzne. My sme to mali pripravené tak, že každý odkaz ich viedol k určitému bodu, kde si vypočili ďalšie pokyny. Takto sa dostali až do cieľa. Tam sa s nimi tajomný hlas z telefónu rozlúčil a odišiel.

Musím povedať, že to bolo tak realistické, že sme potom museli deťom prisahať, že to bol naozaj len môj zmenený hlas  Preto opatrne ak máte na oslave bojazlivejšie typy.

Obrázkové Halloweenske bingo:

Ďalšou príjemnou aktivitou je bingo. Ide o jednoduchú, zábavnú hru. Zameraná je na pozornosť. Po vyškrtaní obrázkov v riadku, stĺpci či uhlopriečke zakričí hráč BINGO! a získava odmenu. A keď bingo tak rozhodne tematické. Stiahnuť si ho môžete TU>>.

Šikovné ruky:

Strašidelné svietničky:

Potrebovať budete malý sklenený pohár, napríklad od horčice. Obväz, lepidlo, farby, lepiace oči či iné samolepky na dekoráciu. Pohár si deti oblepili obväzom a následne dotvárali na múmie či zombíkov. Do vnútra odporúčam pre bezpečnosť použiť miesto klasických čajových sviečok LED kahančeky.

Malí duchovia:

Tiež veľmi jednoduchá záležitosť. Potrebovať budete len pár vecí. Konkrétne obväz, lak na vlasy (ten najsilnejší) a pohár s loptičkou (balónom). Loptičku alebo mierne nafúknutý balón dáme na pohár. Na takýto „stojan“ potom rozložíme obväz, aby vytváral siluetu ducha. Následne obväz poriadne nastriekame lakom na vlasy a necháme uschnúť. Keď lak poriadne uschne (treba rátať minimálne 1- 2 hodiny), dáme malých duchov dole a môžeme ich dozdobiť. Prilepiť ústa, oči… Duchovia môžu rovnako slúžiť ako malé svietničky. Pozor! Nedávajte pod nich klasické čajové sviečky ale opäť volíme LED kahance.

Svetlonos:

To je už asi taká klasika. Každé dieťa si môže vydlabať a vyzdobiť svoju tekvicu. Ak nechcete mať doma kopu neporiadku, zvoľte malé okrasné tekvičky, ktoré si môžu deti len ozdobiť. Stačí im pripraviť rôzne oči, zuby, ústa, pierka, škrupinky či iné drobnosti a nechať deťom voľnú ruku.

Všade samé strašidlá.

Základom dobrej strašidelnej oslavy sú bezpochyby kostýmy. Môžete si nejaké požičať alebo jednoducho vyrobiť doma. Pre mňa a syna som naposledy vyrábala kostýmy bosorky a múmie.

Múmia:

Na kostým múmie som obetovala pyžamo. Lepidlovým sprejom som naň nalepila staré obväzy čo sme mali doma, tvár som mu natrela farbami na tvár a „hororovosť“ sme doladili strašidelnou čelenkou (tá naša bola z Lidla) a sem-tam červenou škvrnou na obväze.

Bosorka:

Na kostým bosorky som si obliekla čierne legíny a čierne tričko. K tomu som si doma vyrobila veľmi jednoducho a rýchlo sukňu z čiernych sáčkov na smeti. Na širšiu gumu stačí popriväzovať na pásy nastrihané vrecia. Rovnako ako synovi aj sebe som pomalovala tvár a na hlavu si nasadila čarodejnícky klobúk (Ten bol rovnako ako čelenka z Lidla. Inak tento reťazec určite pred Halloweenom navštívte, zoženiete tam kopu tematických vecí  )

Okrem strašidelných kostýmov, nezabudnite na výzdobu. Pavučiny, pavúky, tekvice. Nám atmosféru dotvárala aj Halloweenska hudba. Nájdete jej kopec na youtube. Fantázii sa tu rozhodne medze nekladú. Stačí len popustiť uzdu kreativite a strašidelná zábava môže začať  Tak prajeme vám zábavný a strašidelný Halloween!

Páčil sa ti článok?

Zdieľaj ho s kamošmi!