Bingo! + 3 tipy na hru s bingom!

Určite poznáte klasické číselné bingo, ktoré vo filmoch hrávajú postaršie dámy a páni. Nikdy mi táto  hra nepripadala extra záživná, ale z tohto omylu ma vyviedol môj syn! Bingo sa hrávali v škole, a tak sa nejak priplietlo aj do našej domácnosti.

Dala som bingu šancu

To, že nejde o žiadnu nudu som zistila, keď sme ho začali hrávať doma. Najskôr len také rôzne písmenkové, či číselné.

Neskôr, keď sme organizovali Halloweensku párty, napadlo mi nakresliť bingo tematické. Hra mala úspech! Deckám sa páčili obrázky aj zábava.

A tak som neskôr nakreslila aj bingo zimné a možno pribudne i letné, či nejaké s inou témou. Inak, všetky moje bingá si môžete pozrieť a zdarma stiahnúť >>TU

Ako a kde si zahrať bingo?

Bingo je jednoduchá zábavná hra, pri ktorej si deti trénujú postreh a pozornosť. Každý hráč dostane jednu bingo kartu a jeho úlohou je vyškrtať 5 obrázkov vedľa seba a to v rade, v stĺpci alebo diagonále podľa vylosovaných obrázkov. Komu sa to ako prvému podarí zvolá BINGO! a stáva sa víťazom.

Ak sa rozhodnete stiahnuť si jedno z mojich tematických obrázkových bíng, príde Vám osem jedinečných bingo kariet a jedna strana s obrázkami na losovanie.

Ak chcete hrávať bingo opakovane, je dobre si strany zalaminovať. Vydrží vám tak na veľa hier. Označovať obrázky si deti môžu napríklad cukríkmi, korálikmi alebo stieracou fixkou. 

Okrem samotného binga si však môžete zahrať aj iné hry! U nás doma s bingo kartičkami hrávame aj tieto:

1. Pexeso

Obrázky z binga môžete využiť ako pexeso. Stačí si 2 krát vytlačiť stranu kde sú vyobrazené všetky obrázky, nastrihať a hra môže začať.

2. Opis

Toto je hra zameraná hlavne na zlepšovanie vyjadrovacích schopností. Nastrihané kartičky otočte obrázkami dole, aby ich nebolo vidno. Hráč si vyberie jeden obrázok a jeho úlohou je opísať ho ostatným tak, aby nepoužil základ daného slova. Niečo podobné ako pri hre Aktivity 

Napríklad: Hráč si vytiahne obrázok s červenými rukavicami tak ho môže opísať: „Nosíme to v zime keď nám je chladno na prsty, často to býva z vlny a je to farby akou zvyčajne kreslíme srdiečko.“

3. Skrývačka

Táto hra je u nás asi najobľúbenejšia. Vytlačte si dva krát stranu, kde sú vyobrazené všetky obrázky. Jednu stranu postrihajte a druhú nechajte vcelku ako predlohu. Následne nastrihané obrázky poskrývajte po byte. Stranu s obrázkami dajte deťom ako predlohu a môžu sa pustiť do hľadania. Ich úlohou je nájsť všetky obrázky z predlohy!

Ak chcete hru ozvláštniť, môžete na zadnú stranu obrázkov zašifrovať nejaký odkaz – napríklad miesto, kde je pre nich schované prekvapenie. Stačí, ak na zadnú stranu obrázkov napíšete písmená a dieťa z nich následne musí vyskladať slovo. Toto je samozrejme vhodné pre väčšie deti, ktoré už vedia čítať 

Ďalšou variantou skrývačky je, že rozdáte deťom bingo karty.  Úlohou každého je pohľadať obrázky zo svojej karty. Ak hľadá viac detí, nezabudnite si stranu s obrázkami vytlačiť viac krát, aby mal každý šancu nájsť všetky svoje obrázky. Prípadne, ak ich vytlačíte len jeden krát, môžete hľadanie poňať ako súťaž – komu sa prvému podarí nájsť všetky obrázky zo svojej karty vyhráva.

Tak čo? Vyskúšate si niektorú z daných hier? Ja verím, že áno! Veď čo je lepšie ako zahnať nudu hrou. 

Páčil sa ti článok?

Zdieľaj ho s kamošmi!