Hry do auta – stop nude na cestách.

Cestovanie autom s deťmi dokáže byť niekedy naozaj úmorné a náročné. Len teraz neviem, či viac pre deti alebo rodičov.

„Už sme tam?“, „Kedy tam už budeme?“, „Ešte dlhoooo?“, „Ja sa nudím!“, „Nie, ja nechcem spať!“ Presne toto sú vety, ktoré sa v našom aute dosť často ozývajú. A to veru hádam odkedy syn začal súvisle rozprávať 

Pre mňa bolo priam sci-fi, keď mi bratranec vravel ako jeho syn, mimochodom rovnako starý ako môj, precestuje z jedného konca našej republiky na druhý. POTICHU!  Chápete?! On dokáže cestovať bez reptania, lebo sa kochá mihajúcim svetom za oknom. A to od malička.

Och bože, koľká nespravodlivosť! Ja mám doteraz v čerstvej pamäti, ako som vtedy cca ročnému synovi, pomaly celú cestu z Prahy do Bratislavy v aute spievala vkuse dokola pesničku Ťuki-ťuki-ťakalo. A keď vravím dokola, tak myslím naozaj dokola – ako verklík. Nič iné ho neupokojilo. Ani iná pesnička. Poviem vám cesta to bola veselá.

Dnes už syn síce nemá 1 rok, a už mu v aute nemusím spievať, no i tak stále nie sme v štádiu, že by ho bavilo len tak ticho pozorovať krajinu z okna auta (óóó bóóóže, čo ja by som za to dala). Preto máme vždy po ruke niekoľko vychytávok. Dobrovoľne sa priznávam, že jednou z nich je aj tablet nadupaný rozprávkami. No keďže pri dlhších cestách nechcem aby dlho pozeral a pri krátkych ho so sebou neťaháme, máme po ruke niekoľko hier, ktorými sa radi zabávame.

Takže, ak by ste sa chceli inšpirovať, nech sa páči. Čítajte ďalej.

Hádaj na čo myslím

Jednoduchá hra, ktorú zvládnu aj menšie deti. Ide o formu hádaniek, pričom háda sa pomocou otázok a odpovedí ÁNO/NIE. Jeden hráč si pomyslí nejaké slovo a ostatní postupne hádajú. Na začiatku môže hráč napomôcť tým, že povie či ide napríklad o zviera, vec, osobu, povolanie…

Kto som?

Je to veľmi obdobné ako hra „Hádaj na čo myslím“ len sa hádajú rôzne osobnosti. Táto hra je skôr pre staršie deti, ktoré už majú ako taký prehľad. Môžete hádať rôznych športovcov, umelcov, ale i rôzne osobnosti z dejín.

Slovný had

Ideálna hra na precvičovanie abecedy. Hra sa začína tak, že prvý hráč povie akékoľvek slovo, ktoré začína na A. Ďalší hráč musí následne vymyslieť slovo na posledné písmeno a tak ďalej. Napríklad, ak prvý povie AUTO ďalší vymýšľa slovo na O, čiže napríklad OKULIARE, nasledujúci zas vymýšľa na E a tak ďalej. Hra končí v momente, keď niektorý z hráčov už nevie vymyslieť nové slovo, pričom slová v hre by sa nemali opakovať.

Slovný had s opisom

Toto je obdoba vyššie spomínanej hry. Je vhodná však pre staršie deti. Hra začína rovnako – povie sa slovo na A napríklad AUTO a ďalší hráč musí vymyslieť slovo na posledné písmeno, čiže O, ale slovo nepovie nahlas, len ho opíše. Napríklad – „Nosíme to, keď dobre nevidíme.“ Ďalší hráč si slovo len pomyslí, (v tomto prípade okuliare) a opisom povie ďalšie slovo na E – napríklad: „Je to druh dopravného prostriedku MHD“ (električka) a takto sa pokračuje ďalej. Hra končí vtedy, ak už hráč nevie vymyslieť slovo, alebo v prípade, ak sa pomýlil a zle pochopil opisované slovo predchádzajúceho hráča.

Hľadanie ŠPZ

Túto hru si zahrá dieťa aj samostatne bez nutnosti zapájania sa nás rodičov. Hra je úplne jednoduchá, no potrebujete k nej 3 pomôcky. Stačí ceruzka, vytlačená hra a taká tá tvrdá doska s klipom na uchytenie papiera.

Dieťa dostane vytlačenú stranu, kde sú vypísané všetky ŠPZ podľa okresov. Rovnako tak mapu Slovenska s vyznačenými okresmi. Úlohou je pozorovať okolité autá a postupne si označovať značky, ktoré už dieťa videlo. Taktiež si môže zároveň aj vyfarbiť okres príslušný danej ŠPZ. Zopakuje si tak hravou formou aj geografiu Slovenska.

Zoznam ŠPZ spolu s mapou som pre vás pripravila. Táto hra je na cestovanie po Slovensku, ale možno sa hecnem a do leta pripravím obdobnú aj pre Európu. S tým, že sa budú označovať autá podľa krajiny, nie ŠPZ.

Cestovné bingo

Je to obdoba klasického obrázkového binga. Nehrá sa však pomocou losovania obrázkov, ale pozorovaním okolia. Deti v aute dostanú každé svoju bingo kartu s obrázkami a následne si škrtajú to, čo sa im podarí vonku zahliadnuť. Vyhráva ten, komu sa podarí ako prvému vyškrtnúť celý riadok alebo stĺpec.

Kartičky s obrázkami sa dajú prípadne využiť aj na hru Hľadaj a nájdi. Dieťa musí nájsť vonku všetky obrázky z kartičky. Ak sa mu to podarí, môžete mu dať malú odmenu.

Lode

Ide o klasickú hru lode, ktorú sme ako deti hrávali. Presný popis hry nájdete v článku 7 hier, na ktoré vám stačí papier a pero, kde si hru môžete stiahnuť, vytlačiť a mať ju tak vždy v aute po ruke.

Nuž, toto sú naše tipy na zábavu počas cestovania, a to nie len v aute. Myslím, že tieto hry sa dajú skvele využiť aj vo vlaku alebo pri čakaní na letisku. Niekedy nám stačí naozaj málo, aby sme si skrátili čas. A čo vy? Ako sa zvyknete s deťmi zabávať, aby ste si skrátili cestovanie? Napíšte mi dole do komentu. Rada sa tiež inšpirujem.

Páčil sa ti článok?

Zdieľaj ho s kamošmi!